Poštovana,
Iz izloženog slučaja, ne može se govoriti o krivičnoj odgovornosti menadžmenta zgrade, ali svakako imate osnova za naknadu materijalne i nematerijalne štete iz oblasti obligacionog prava, ukoliko uspete da dokažete da su zaglavljena vrata prouzrokovala navedene posledice u Vašem stanu. Ukoliko menadžment zgrade ne poseduje izvesne pravilnike o stanovanju ili neka upustva o ponašanju stanara zgrade u vanrednim situacijama koje su slične ovoj koja se vama dogodila (recimo da su svi stanari zgrade upoznati sa time da se vrata od prostorije u kojoj je lift za smeće zaključavaju automatski ili da je o tome istaknuto obaveštenje, onda bi postojala isključivo Vaša odgovornost za ono što se desilo), šanse za dokazivanje su Vam veće. Vi svakako možete pokrenuti proces naknade štete putem tužbe nadležnom sudu u mestu u kome se nalazite, u skladu sa propisima obligacionog prava u U., s tim da je neophodno da prikupite svu moguću dokumentaciju koja se tiče događaja- medicinska dokumentacija u vezi sa povredama i stresom koji ste pretrpeli pokušavajući da izađete iz zaključane prostorije; zapisnik o nastaloj šteti u stanu, fotografije, procene štete od strane osiguravajuće kuće; eventualne izjave svedoka o događaju; eventualno angažovanje stručnjaka- veštaka/ predlog sudu za veštačenja ili izlazak suda na lice mesta i slično. Prema našem pravu, postupak dokazivanja štete je jako ozbiljan i dugotrajan proces jer je teret dokazivanja na ostećenom- Vi treba da dokažete štetu i uzročnu vezu između ponašanja štetnika (menadžmenta zgrade) i same štete. Takođe, mnogo je teže dokazati pretprljenu nematerijalnu štetu i to kako njeno postojanje tako i njenu visinu i tu se moraju pojaviti veštaci medicinske struke (ortopedi, psihijatri, neurolozi). Savetujemo Vam da se pre pokretanja procesa raspitate o propisima o naknadi štete u U. i rokovima za podnošenje tužbe- prema članu 376. Zakona o obligacionim odnosima (“Sl. list SFRJ“, br. 29/78, 39/85, 45/89 – odluka USJ i 57/89, „Sl. list SRJ“, br. 31/93 i „Sl. list SCG“, br. 1/2003 – Ustavna povelja), potraživanje naknade prouzrokovane štete zastareva za tri godine od kad je oštećenik doznao za štetu i za lice koje je štetu učinilo (subjektivni rok) odnosno za pet godina od kad je šteta nastala (objektivni rok).
Takođe, na primenu pravila i propisa koja važe u U. za Vas kao državljanina Republike Srbije upućuje i Zakon o rešavanju sukoba zakona sa propisima drugih zemalja (Sl. list SFRJ“, br. 43/82 i 72/82 – ispr., „Sl. list SRJ“, br. 46/96 i „Sl. glasnik RS“, br. 46/2006 – dr. zakon), član 28-
za vanugovornu odgovornost za štetu, ako za pojedine slučajeve nije drukčije određeno, merodavno je pravo mesta gde je radnja izvršena ili pravo mesta gde je posledica nastupila, zavisno od toga koje je od ta dva prava povoljnije za oštećenika, odnosno Vas.