Poštovana,
Sud je dužan da u postupku razvoda braka, ukoliko nema sporazuma roditelja o vršenju roditeljskog prava, sam odluči kome će poveriti dete na čuvanje. Sud je dužan da se rukovodi najboljim interesom deteta.
Predmet ocene suda biće okolnosti poput: želje roditelja i želje deteta u vezi sa vršenjem roditeljskog prava, stambene, zdravstvene i imovinske prilike oba roditelja, njihove mogućnosti da neposredno odgajaju dete, ponašanje i karakterne osobine roditelja, uzrast deteta itd. Sud je nadalje, obavezan da zatraži nalaz i stručno mišljenje od organa starateljstva, porodičnog savetovališa ili druge ustanove specijalizovane za posredovanje u porodičnim odnosima (čl. 270. Porodičnog zakona („Sl. glasnik RS“, br. 18/2005, 72/2011 – dr. zakon i 6/2015) kako bi od odgovarajućih stručnjaka – pre svega psihologa, a po potrebi i od psihijatra dobio stručno mišljenje o tome kakve su ličnosti jedan i drugi roditelj i koliko su spremni da odgovorno preuzmu brigu o svom detetu.
Pre donošenja odluke sud je dužan i da sasluša i mišljenje deteta i da njegovom mišljenju posveti dužnu pažnju u skladu sa njegovim godinama i zrelošću deteta. (čl 65. Porodičnog zakona )
Dalje, ukoliko se razvedete i dete pripadne Vama, otac deteta će biti dužan da izdržava dete do njegovog punoletstva, kao i Vas sve dok ste nezaposleni ili ne stupite u drugi brak, a najduže do isteka roka od 5 godina od dana razvoda braka. ( čl. 151 i čl. 154. Porodičnog zakona). Otac deteta će takođe imati prava da viđa svoje dete kako sud odredi, zajedno sa Vama ima pravo da odlučuje o pitanjima koja bitno utiču na život deteta, a naročito na: obrazovanje, preduzimanje većih medicinskih zahvata nad detetom, promenu prebivališta deteta ( čl. 78. Porodičnog zakona). Ovo će isto važiti i za Vas ukoliko sud dodeli dete ocu.
I na kraju, ukoliko sud ipak dodeli dete ocu, Vi ćete moći da tražite izmenu odluke od suda, ukoliko su se u međuvremenu promenile okolnosti zbog kojih je sud dodelio dete ocu. Npr: ukoliko ste se zaposlili, obezbedili stan itd. (član 264. Porodičnog zakona).
Više informacija možete naći u Porodičnom zakonu Repbulike Srbije. („Sl. glasnik RS“, br. 18/2005, 72/2011 – dr. zakon i 6/2015) https://www.paragraf.rs/propisi/porodicni_zakon.html
Mladi Pro Bono