Poštovana,
Prema članu 18 stav 2 Zakona o osnovama svojinskopravnih odnosa (“Službeni list SFRJ“, br. 6/80 i 36/90, “Službeni list SRJ“, broj 29/96 i “Službeni glasnik RS“, broj 115/2005 – dr. zakon) zajednička svojina je svojina više lica na nepodeljenoj stvari kada su njihovi udeli odredivi ali nisu unapred određeni. Članom 19 stav 1 ovog zakona propisano je da pravo svojine na posebnom delu zgrade može postojati na stanu, poslovnoj prostoriji ili garaži, odnosno garažnom mestu. Stavom 2 istog člana propisano je da na zajedničkim delovima zgrade i uređajima u zgradi vlasnici posebnih delova zgrade imaju pravo zajedničke nedeljive svojine.
Pravilnik o uslovima i normativima za projektovanje stambenih zgrada i stanova (“Službeni glasnik RS“, broj 58/2012) u članu 3 stav 3 propisuje da se pod garažom u stambenoj zgradi podrazumeva zatvoreni prostor za parkiranje vozila.
Prema članu 1 stav 2 Zakona o prometu nepokretnosti (“Službeni glasnik RS“, broj 93/2014) nepokretnosti, u smislu ovog zakona, su: zemljište (poljoprivredno, građevinsko, šume i šumsko zemljište), zgrade (poslovne, stambene, stambeno-poslovne, ekonomske i dr.) i drugi građevinski objekti, kao i posebni delovi zgrada (stanovi, poslovne prostorije, garaže i garažna mesta) na kojima može postojati zasebno pravo svojine.
S obzirom na to da parking mesto ne predstavlja poseban deo zgrade na kojem se može steći pravo svojine, a samim tim ni nepokretnost, u smislu Zakona o prometu nepokretnosti, ono ne može biti u prometu.
Dvorište zgrade se određuje kao zajednički ograđen prostor koji pripada zgradi i služi za potrebe svih stanara i ono se kao takvo može koristiti u skladu sa njegovom namenom. Način korišćenja dvorišta određuje skupština zgrade koja se ujedno i stara o pravilnoj upotrebi.
Što se tiče parkinga ispred zgrade, ukoliko pripada samoj zgrade, u tom slučaju potreban je zajednički dogovor o korišćenju istog, a ukoliko je u pitanju javna površina koja se nalazi ispred same zgrade, a uređena je kao parking, onda se ne može smatrati privatnim parkingom zgrade, već je u pitanju javno parkiralište.
Članom 77. Zakona o osnovima svojinskopravnih odnosa predviđeno je da se sudska zaštita od uznemiravanja, odnosno oduzimanja državine može tražiti u roku od 30 dana od dana saznanja za smetanje i učinioca, a najkasnije u roku od godinu dana od nastalog smetanja (spor zbog smetanja državine). Pri tom, državinu ima svako lice koje neposredno vrši faktičku vlast na stvari (član 70, stav 1. pomenutog zakona).
Ovaj spor se pokreće u slučaju kada lice onemogućava vlasnika da svoju stvar upotrebljava u ranijem obimu ili mu se upotreba otežava. Aktivno legitimisano lice je držalac stvari (u ovom slučaju Vi), dok pasivno legitimisano lice je lice koje vrši uznemiravanje. Ovom tužbom se zahteva povraćaj u pređašnje stanje, odnosno obustava ponašanja kojim se vrši uznemiravanje.
Raspravljanje o tužbi zbog smetanja državine ograničiće se samo na raspravljanje i dokazivanje činjenica poslednjeg stanja državine i nastalog smetanja. Isključeno je raspravljanje o pravu na državinu, o pravnom osnovu, savesnosti državine ili o zahtevima za naknadnu štete (član 450, stav 1, Zakon o parničnom postupku, „Sl. glasnik RS“, br. 72/2011, 49/2013 – odluka US, 74/2013 – odluka US i 55/2014).
Dakle, savet bi bio da, ukoliko ne uspete da mirnim putem rešite ovu situaciju, podnesete tužbu nadležnom sudu, odnosno sudu na čijem području se nepokretnost nalazi, a po prestanku ometanja državine da zajednički donesete akt kojim ćete urediti korišćenje parking mesta.
S poštovanjem,
eKlinika ProBona i Pravnog Fakulteta Univerziteta u Beogradu