Poštovana,
Prilikom razvoda dolazi do podele imovine. Međutim, Porodični zakon (“Sl. glasnik RS”, br. 18/2005 i 72/2011 – dr. zakon) poznaje zajedničku i posebnu imovinu supružnika. Članom 168. Zakona posebna imovina je definisana kao ona imovina koju je supružnik stekao pre braka ili ona koju je stekao u toku braka deobom zajedničke imovine, odnosno nasleđem, poklonom ili drugim pravnim poslom kojim se pribavljaju isključivo prava. Zajednička imovina je u smislu člana 171. je ona imovina koju su supružnici stekli radom u toku trajanja braka.
Prilikom razvoda deli se samo zajednička imovina. Pod deobom zajedničke imovine podrazumeva se utvrđivanje suvlasničkog udela supružnika u zajedničkoj imovini. Pretpostavlja se da su suvlasnički udeli jednaki. Imovina se može podeliti sporazumno, a ako se supružnici ne sporazumeju deoba se vrši sudskim putem. Dakle, ako ste nešto od navedene imovine stekli zajedno u toku braka doći će do podele, ako niste sve ostaje Vašem suprugu.
Više o ovome možete pročitati u sledećem tekstu: https://www.besplatnapravnaedukacija.rs/tekstovi/porodicno-pravo/imovinski-odnosi-supruznika/
Član 151. kaže da supružnik koji nema dovoljno sredstava za izdržavanje, a nesposoban je za rad ili je nezaposlen, ima pravo na izdržavanje od drugog supružnika srazmerno njegovim mogućnostima. Međutim, nema pravo na izdržavanje supružnik ako bi prihvatanje njegovog zahteva predstavljalo očiglednu nepravdu za drugog supružnika. Naime, ukoliko ste nezaposleni možete da zahtevate izdržavanje od Vašeg supruga. Zahtev možete da istaknete u tužbi ili u toku trajanja postupka.
Mladi Pro Bono