Poštovana,
Vi pre svega možete da podnesete tužbu za zaštitu od nasilja u porodici. Članom 197. Porodičnog zakona Republike Srbije (“Sl. glasnik RS”, br. 18/2005 i 72/2011 – dr. zakon) definisan je pojam nasilja u porodici.
“(1) Nasilje u porodici, u smislu ovog zakona, jeste ponašanje kojim jedan član porodice ugrožava telesni integritet, duševno zdravlje ili spokojstvo drugog člana porodice.
(2) Nasiljem u porodici, u smislu stava 1 ovog člana, smatra se naročito:
- nanošenje ili pokušaj nanošenja telesne povrede;
- izazivanje straha pretnjom ubistva ili nanošenja telesne povrede članu porodice ili njemu bliskom licu;
- prisiljavanje na seksualni odnos;
- navođenje na seksualni odnos ili seksualni odnos sa licem koje nije navršilo 14. godinu života ili nemoćnim licem;
- ograničavanje slobode kretanja ili komuniciranja sa trećim licima;
- vređanje, kao i svako drugo drsko, bezobzirno i zlonamerno ponašanje.
(3) Članovima porodice u smislu stava 1 ovog člana smatraju se:
- supružnici ili bivši supružnici;
- deca, roditelji i ostali krvni srodnici, te lica u tazbinskom ili adoptivnom srodstvu, odnosno lica koja vezuje hraniteljstvo;
- lica koja žive ili su živela u istom porodičnom domaćinstvu;
- vanbračni partneri ili bivši vanbračni partneri;
- lica koja su međusobno bila ili su još uvek u emotivnoj ili seksualnoj vezi, odnosno koja imaju zajedničko dete ili je dete na putu da bude rođeno, iako nikada nisu živela u istom porodičnom domaćinstvu.”
U mere zaštite prema članu 198. spadaju: izdavanje naloga za iseljenje iz porodičnog stana ili kuće, bez obzira na pravo svojine odnosno zakupa nepokretnosti, izdavanje naloga za useljenje u porodični stan ili kuću, bez obzira na pravo svojine odnosno zakupa nepokretnosti, zabrana približavanja članu porodice na određenoj udaljenosti, zabrana pristupa u prostor oko mesta stanovanja ili mesta rada člana porodice, zabrana daljeg uznemiravanja člana porodice.
Ove mere mogu da traju najduže godinu dana, ali zakon daje mogućnost njihovog produženja. Isto tako, vreme koje lice provede u pritvoru ili izdržavanju kazne zatvora se uračunava u trajanje zaštitne mere.
Pitanja vezana za postupak su regulisana članovima 283 – 289. Porodičnog zakona.
Postutak se pokreće tužbom ovlašćenog lica pred nadležnim sudom. U smislu zakona u ovlašćena lica spadaju: član porodice prema kome je nasilje izvršeno, njegov zakonski zastupnik, organ starateljstva i javni tužilac. Ovaj postupak je naročito hitan što znači da prvo ročište mora da se održi u roku od 8 dana od prijema tužbe. Tužbu možete podneti sami sudu na čijoj teritoriji imate prebivalište. Isto tako, za pomoć i savet možete da se obratite i Centru za socijalni rad.
Druga opcija je da podnesete krivičnu prijavu policiji ili javnom tužilaštvu. Naime, članom 194. Krivičnog zakonika Republike Srbije („Sl. glasnik RS“, br. 85/2005, 88/2005 – ispr., 107/2005 – ispr., 72/2009, 111/2009, 121/2012, 104/2013 i 108/2014) nasilje u porodici je određeno kao krivično delo.
“(1) Ko primenom nasilja, pretnjom da će napasti na život ili telo, drskim ili bezobzirnim ponašanjem ugrožava spokojstvo, telesni integritet ili duševno stanje člana svoje porodice,
kazniće se zatvorom od tri meseca do tri godine.
(2) Ako je pri izvršenju dela iz stava 1. ovog člana korišćeno oružje, opasno oruđe ili drugo sredstvo podobno da telo teško povredi ili zdravlje teško naruši,
učinilac će se kazniti zatvorom od šest meseci do pet godina.
(3) Ako je usled dela iz st. 1. i 2. ovog člana nastupila teška telesna povreda ili teško narušavanje zdravlja ili su učinjena prema maloletnom licu,
učinilac će se kazniti zatvorom od dve do deset godina.
(4) Ako je usled dela iz st. 1, 2. i 3. ovog člana nastupila smrt člana porodice,
učinilac će se kazniti zatvorom od tri do petnaest godina.
(5) Ko prekrši mere zaštite od nasilja u porodici koje mu je sud odredio na osnovu zakona,
kazniće se zatvorom od tri meseca do tri godine i novčanom kaznom.”
Možete da pročitate i sledeće tekstove na ovu temu:
https://www.besplatnapravnaedukacija.rs/tekstovi/porodicno-pravo/zastita-od-porodicnog-nasilja/
https://www.besplatnapravnaedukacija.rs/tekstovi/krivicno-pravo/nasilje-u-porodici-194-kz/
Mladi Pro Bono