Poštovani,
Odricanje naslednika od svog naslednog dela u korist drugog sanaslednika smatra se kao da je učinjen poklon u smislu člana 216 Zakona o nasleđivanju. Po prijemu ustupljenog dela na odnose između ustupioca i prijemnika (u ovom slučaju između Vaše majke I njene majke) primenjuju se pravila o poklonu. Vaša majka ima pravo da u redovnom sudskom parničnom postupku traži da se opozove učinjeni poklon i da joj se vrati ono što je poklonila Vašoj babi a zbog osiromašenja poklonodavca (Vaše majke) i zbog neblagodarnosti poklonoprimca (Vaše babe).
Znači, iako Vaša majka ima pravo da pobija poklon koji je učinila, to može uraditi samo pod sledećim uslovima:
Ako je nakon što je učinila poklon znatno osiromašila, odnosno zapala u takvo materijalno stanje da nema dovoljno sredstava za život. Ovim se štiti poklonodvac koji je učinjenim poklonom ostao bez sredstava za život. Koliko vidim iz Vašeg pitanja, Vaša majka se ovaj uslov ispunila.
Ako je poklonoprimac pokazao grubu neblagodarnost. U praksi se kao gruba neblagodarnost smatra: teže ogrešenje o zakonsku I moralnu obavezu poklonoprimca prema poklonodavcu, umišljajno teže krivično delo izvršeno prema poklonodavcu ili članu njegove porodice, nerad I nepošten život poklonoprimca.
Prema pravnom pravilu sadržanom u paragrafu 937 Srpskog građanskog zakonika tužba za opoziv zbog neblagodarnosti i osiromašenja može se podneti u roku do 3 godine. Rok zastarelosti počinje teći od dana nastanka uzroka zbog koga se opoziv ugovora o poklonu može tražiti. U Vašem slučaju je taj uzrok taj što se Vaša baba oglušila o vaš usmeni dogovor, kao I moralnu obavezu.
S poštovanjem,
eKlinika ProBona i Pravnog Fakulteta Univerziteta u Beogradu