Poštovani,
Prema Zakoniku o krivičnom postupku (“Sl. glasnik RS“, br.72/2011, 101/2011, 121/2012, 32/2013, 45/2013 i 55/2014) postoje određene situacije kada dolazi do izuzeća lica koje bi trebalo u konkretnom postupku da vrši sudijsku dužnost. Razlozi za izuzeće su nabrojani zakonom, to su:
1. Ako je sudija oštećen krivičnim delom;
2. Ako mu je okrivljeni, njegov branilac, tužilac, oštećeni, njihov zakonski zastupnik ili punomoćnik, bračni drug ili lice sa kojim živi u vanbračnoj ili drugoj trajnoj zajednici života ili srodnik po krvi u pravoj liniji do bilo kog stepena, u pobočnoj liniji do četvrtog stepena, a po tazbini do drugog stepena;
3. Ako je sa okrivljenim, njegovim braniocem, tužiocem ili oštećenim u odnosu staratelja, štićenika, usvojitelja, usvojenika, hranitelja ili hranjenika;
4. ako je u istom predmetu postupao kao sudija za prethodni postupak ili je odlučivao o potvrđivanju optužnice ili je učestvovao u donošenju meritorne odluke o optužbi koja se pobija žalbom ili vanrednim pravnim lekom ili je učestvovao u postupku kao tužilac, branilac, zakonski zastupnik ili punomoćnik oštećenog, odnosno tužioca ili je saslušan kao svedok ili kao veštak, ako ovim zakonikom nije drugačije propisano.
Pored gore nabrojanih razloga, postoji i fakultativan razlog, a to je postojanje okolnosti koje izazivaju sumnju u njegovu nepristrasnost. Razlozi zbog kojih bi moglo da se zahteva izuzece sudije iz razloga “sumnje u nepristrasnost” su razliciti, recimo veliko prijateljstvo sudije i jedne od stranaka u postupku, ali i suprotno tome, ukoliko je u neprijateljskom odnosu itd. Kao što možete videti, odnos okrivljenog i sudije je presudan prilikom odlučivanja o izuzeću.
Vi možete tražiti izuzeće do početka glavnog pretresa.
S poštovanjem,
Mladi Pro Bono