Poštovana,
Prema Zakonu o osnovama svojinskopravnih odnosa, vlasnik ima pravo da svoju stvar drži, da je koristi i njome raspolaže, ali tako da to svoje pravo ne zloupotrebljava, odnosno, granice pravu svojine su upravo zloupotreba prava – niko ne može da svoje pravo vrši na način kojim drugom predstavlja smetnju i nanosi štetu.
Član 5. stav 1 Zakona o osnovama svojinskopravnih odnosa kaže: Vlasnik nepokretnosti je dužan da se pri korišćenju nepokretnosti uzdržava od radnji i otklanja uzroke koji potiču od njegove nepokretnosti , kojima se otežava korišćenje drugih nepokretnosti (prenošenje dima, neprijatnih mirisa, toplote,čadji, potreas,buke itd) preko mere koja je uobičajena s obzirom na prirodu i namenu nepokretnosti i na mesne prilike, ili kojima se prouzrokuje znatnija šteta.
Svako može zahtevati od drugoga da ukloni izvor opasnosti od koga preti znatnija šteta njemu ili neodređenom broju lica… ( Zakon o obligacionim odnosima, Službeni list SFRJ, br 29/78, 39/85, 57/89 i Sl list SRJ 31/93). Da biste sprečili da do eventuelne štete dođe i tako vodili parnicu za naknadu štete, možete podizanjem tužbe zahtevati od svog komšije da otkloni opasnost.
Sadržinu tužbe direktno uređuje Zakon o parničnom postupku ( Sl glasnikbr. 72/2011 ) tako što propisuje u članu 192 nužne sastojke. Podaci koje mora sadržati Vaša tužba su : označenje suda, ime i prezime stranaka, prebivalište ili boravište stranaka, ime i prezime kao i prebivalište zakonskih zastupnika odnosno punomoćnika ako ih imate, predmet spora, sadržinu izjave i potpis podnosioca ( član 98 stav 3 Zakon o parničnom postupku, Sl glasnik br. 72/2011).
Ukoliko ponovo budete imali neke nedoumice u vezi pravnih pitanja slobodno nas kontaktirajte.
Vaš, Mladi Pro bono