Poštovani,
Svako može zahtevati od drugoga da ukloni izvor opasnosti od koga preti znatnija šteta njemu ili neodređenom broju lica … ( Zakon o obligacionim odnosima, Službeni list SFRJ, br 29/78, 39/85, 57/89 i Sl list SRJ 31/93). Da biste sprečili da do eventuelne štete dođe i tako vodili parnicu za naknadu štete, možete podizanjem tužbe zahtevati od svog komšije da otkloni opasnost.
Sadržinu tužbe direktno uređuje Zakon o parničnom postupku ( Sl glasnikbr. 72/2011 ) tako što propisuje u članu 192 nužne sastojke. Podaci koje mora sadržati Vaša tužba su : označenje suda, ime i prezime stranaka, prebivalište ili boravište stranaka, ime i prezime kao i prebivalište zakonskih zastupnika odnosno punomoćnika ako ih imate, predmet spora, sadržinu izjave i potpis podnosioca ( član 98 stav 3 Zakon o parničnom postupku, Sl glasnik br. 72/2011).
Tužbom za osudu na činidbu, predlažete sudu da naloži tuženom ( Vašem komšiji) da ukloni višak zemlje koji može ugroziti Vašu imovinu.
Pozivajući se na već pomenuti član Zakona o obligacionim odnosima, takođe svoju tužbu zasnivate i na zakonsko uspostavljenom pravu službenosti ( tzv. susedskom pravu) tj. da imate pravo da zahtevate od vlasnika poslužnog dobra ( Vašeg suseda) da se uzdržava od vršenja određenih radnji koje bi inače imao pravo vršiti na svojoj nepokretnosti. ( član 49. stav 1 Zakon o osnovama svojinskopravnih odnosa, Službeni list SFRJ 6/1980-189, 115/2005). Napominjem da susedsko pravo nije uređeno pozitivnim zakonodavstvom, već se pravnim tumačenjem ove odredbe kao i običajnom sudskom praksom, primenom pravila predratnog prava dolazi do obaveze postupanja u duhu dobrosusedskih odnosa.
S poštovanjem,
eKlinika ProBona i Pravnog Fakulteta Univerziteta u Beogradu