Poštovana,
Brakorazvodna parnica može da se pokrene na dva načina: tužbom ili predlogom za sporazumni razvod braka. Preporučljiviji i bolji način je tzv. sporazumni razvod braka jer ostavlja veću slobodu i prostor za dogovor supružnicima. Sam predlog mora biti u pismenoj formi a obavezno sadrži pismeni sporazum o vršenju roditeljskog prava i pismeni sporazum o deobi zajedničke imovine ( Porodični zakon član 40 stav 2, Službeni glasnik RS, br. 18/2005). Sporazum o vršenju roditeljskog prava može imati oblik sporazuma o zajedinčkom vršenju roditeljskog prava ili sporazuma o samostalnom vršenju roditeljskog prava ( PZ, član 40 stav 3 Službeni glasnik RS, br. 18/2005). Sporazumom o zajedničkom vršenju roditeljskog prava saglasili biste se da sva roditeljska prava ( o čuvanju, vaspitavanju, izdržavanju) i obaveze obavljate prema međusobnom dogovoru. Međutim, sud može da ne prihvati sporazum koji ste postigli o načinu vršenja roditeljskog prava nakon prestanka braka ako to ne odgovara najboljem interesu dece.
Ako sam brakorazvodni postupak bude pokrenut tužbom za razvod braka sud mora doneti odluku o vršenju roditeljskog prava, da li će biti reč o samostalnom vršenju roditeljskog prava ili o zajedničkom vršenju roditeljskog prava. Naravno da će sud uzeti u obzir da ste određeni period u godini dana u inostranstvu, ali to ne znači da će to biti odlučujuća činjenica koja neće dovesti do odluke o zajedničkom vršenju roditeljskog prava.
Takođe imajte na umu, otac Vaše dece ne može Vam zabraniti da održavate kontakt sa njima. I u slučaju da sud odluči da jedan od roditelja samostalno vrši roditeljsko pravo sud će u svojoj odluci odrediti način održavanja kontakta sa drugim roditeljem. Drugi roditelj ima pravo ali i dužnost da izdržava dete, da sa detetom održava lične odnose i da o pitanjima koja bitno utiču na život deteta ( kao takve zakon naročito smatra: obrazovanje deteta, preduzimanje većih medicinskih zahvata, promena prebivališta i raspolaganje imovinom deteta velike vrednosti) odlučuje zajednički i sporazumno sa roditeljem koji vrši roditeljsko pravo . Sprečavanje kontakta dece i drugog roditelja sankcionisano je i porodičnopravno – najstroža mera je potpuno lišenje roditeljskog prava usled grubog zanemarivanja dužnosti. Takođe prema članu 191 stav 2 Krivičnog zakonika Srbije (“Sl. glasnik RS”, br. 85/2005, 88/2005 – ispr, 107/2005 – ispr., 72/2009, 111/2009, 121/2012 i 104/2013) lice koje sprečava izvršenje odluke suda o održavanju ličnih odnosa sa roditeljem ili drugim srodnikom kazniće se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do dve godine.
S poštovanjem,
eKlinika ProBona i Pravnog Fakulteta Univerziteta u Beogradu