Poštovana,
Član 45. Porodičnog zakona Republike Srbije („Službeni glasnik Republike Srbije“, br. 18/2005 i 72/2011 – dr. Zakon) kaže da :
- Ocem deteta koje je rodjeno u braku smatra se muž majke.
- Ocem deteta koje je rodjeno u roku od 300 dana od dana prestanka braka, smatra se muž majke iz tog braka ukoliko je brak prestao smrću muža i ukoliko majka nije sklopila novi brak u tom roku.
- Ocem deteta koje je rodjeno u novom braku, smatra se muž majke deteta iz tog braka
- Ocem deteta koje je rodjeno van braka, smatra se muškarac čije je očinstvo utvrdjeno priznanjem, odnosno čije je očinstvo utvrdjeno pravosnažnom sudskom presudom.
Zakonom o parnicnom postupku i Porodičnim zakonom propisan je postupak osporavanja očinstva kao i rokovi u kojima se tužba za osporavanje ocinstva može podneti.
Članom 54. Porodičnog zakona („Službeni glasnik Republike Srbije“, br. 18/2005 i 72/2011 – dr.zakon) utvrdjeno je da pravo na osporavanje očinstva imaju : dete, majka, muž majke i muškarac koji tvrdi da je otac deteta ukoliko istom tužbom traži i utvrdjivanje svog očinstva.
Muškarac koji tvrdi da je otac deteta može podneti tužbu protiv muškarca koji se po ovom zakonu smatra ocem u roku od godinu dana od saznanja da je dete njegovo , i najkasnije u roku od deset godina od rodjenja deteta.
Neophodno je da muškarac koji tvrdi da je otac deteta podnese tužbu sudu koji je mesno nadležan za mesto u kome imate prebivalište, budući da će nadležni matičar po službenoj dužnosti upisati muža kao oca.
Gledajte da se npr. razvedete pre porođaja.
Takse za tužbu nisu preskupe i postoji mogućnost da se oslobodite istih ako pribavite dokaze da ste lošeg imovnog stanja. Takođe, tužbu mogu svuda da Vam napišu, u pravnoj pomoći u opštini, u sigurnim kućama…
Ukoliko budete imali bilo kakvih pitanja ili nedoumica slobodno nas kontaktirajte.
E-Klinika „Pro Bono“ i Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu