Poštovani,
Prilikom analiziranja Vašeg pitanja imali smo u vidu Zakon o pekršajima („Sl. glasnik RS“, br. 101/2005, 116/2008 i 111/2009) I Zakon o bezbednosti saobraćaja na putevima (u daljem tekstu: Zakon) („Sl. glasnik RS“, br. 41/2009, 53/2010, 101/2011 i 32/2013 – odluka US).
Kako je Zakonom propisano, niko ne može u istro vreme koristiti dve vozačke dozvole izdate od strane dve države. Shodno navedenoj odredbi za ovaj prekršaj Zakonom je predviđena novčana kazna u iznosu od 15.000 do 30.000 dinara ili kazna zatvora u trajanju do 30 dana.
Kazna za prekršaje odmerava se u granicama koje su za taj prekršaj propisane, a pri tome se uzimaju u obzir sve okolnosti koje se tiču da kazna bude veća ili manja, a naročito: težina i posledice prekršaja, okolnosti pod kojima je prekršaj učinjen, stepen krivice učinioca, lične prilike učinioca i držanje učinioca posle učinjenog prekršaja. Pri odmeravanj visine novčane kazne uzeće se u obzir i imobno stanje učinioca.
Kaznu zatvora može izreći samo prekršajni sud.
U presudi se određuje rok plaćanja novčane kazne, koji ne može biti duži od petnaest dana od dana pravosnažnosti presude. U opravdanim slučajevima, sud može rešenjem dozvoliti da se novčana kazna isplati u ratama, pri čemu isti sud određuje način i rok plaćanja, koji ne može da bude duži od tri meseca.
Ako kažnjeno fizičko lice, u određenom roku ne plati novčanu kaznu u celini ili delimično, novčana kazna ili neplaćeni deo kazne zameniće se radom u javnom interesu ili kaznom zatvora. A zameniće se tako što započetih 1.000,00 dinara određuje dva dana rada u javnom interesu ili jedan dan zatvora, s tim što rad u javnom ne može da traje duže od 120 dana, a kazna zatvora ne može biti kraća od jednog ni duža od šezdeset dana. Deo neplaćene novčane kazne koji nije mogao biti zamenjen kaznom zatvora ili radom u javnom interesu, naplaćuje se prinudnim putem. Ako kažnjeno fizičko lice isplati deo novčane kazne, ostatak kazne će se srazmerno zameniti radom u javnom interesu ili kaznom zatvora. Zamena novčane kazne u kaznu zatvora vrši se na osnovu rešenja suda protiv kojeg je dozvoljena žalba u roku od 3 dana.
E-Klinika „Pro Bono“ i Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu
(Ovaj odgovor su izradili studenti IV godine Pravnog fakulteta u okviru predmeta E-Klinika koji se organizuje u saradnji sa portalom www.besplatnapravnaedukacija.rs organizacije „Pro Bono“)