Poštovana,
Na osnovu člana 65. Zakona o obligacionim odnosima („Sl. list SFRJ“, br. 29/78, 39/85, 45/89 – odluka USJ i 57/89, „Sl. list SRJ“, br. 31/93 i „Sl. list SCG“, br. 1/2003 – Ustavna povelja) u pitanju je prevara. Na osnovu istog člana gospođa ima pravo da zahteva poništaj ugovora. Trebalo bi da napomenem da ona to pravo ima u roku od godinu dana od saznanja za razlog rušljivosti (da je bila prevarena) a to pravo joj u svakom slučaju prestaje istekom roka od tri godine od zaključenja samog ugovora – na osnovu člana 117. Istog zakona. U slučaju da dođe do propuštanja nekog od ova dva roka, ugovor će biti konvalidiran (osnažen) i obavezivaće ih oboje od samog njegovog nastanka.
Takođe, naglašavamo Vam da prevara predstavlja i krivično delo iz čl. 208. Krivičnog zakonika, za koje je predviđena kazna zatvora u trajanju od šest meseci do pet godina i novčana. Ukoliko se rešite da pokrenete krivični postupak možete u toku postupka podneti imovinskopravni zahtev prema učiniocu na osnovu koga će, ukoliko bude osuđen, biti primoran da nadoknadi štetu koju je učinio krivičnim delom. Ovakvo potraživanje zastareva u preiodu od 10 godina od pravnosnažnosti presude.
E-Klinika „Pro Bono“ i Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu
(Ovaj odgovor su izradili studenti IV godine Pravnog fakulteta u okviru predmeta E-Klinika koji se organizuje u saradnji sa portalom www.besplatnapravnaedukacija.rs organizacije „Pro Bono“)