Poštovana,
iz činjenica koje ste nam predočili moze se izneti zaključak da je Vaše dete direktno podvrgnut o vređanju i omalovažavanju od strane Vašeg bivšeg supruga. U ovakvom slučaju možete uraditi sledeće
1) U članu 81 Porodičnog zakona (‘’Sl.glasnik RS’’,br.18/2005) stav 1. piše ‘’Roditelj koji zloupotrebljava prava ili grubo zanemaruje dužnosti iz sadržine roditeljskog prava može biti potpuno lišen roditeljskog prava.’’ U istom članu u stavu 2. tački 1. se navodi da ‘’Roditelj zloupotrebljava prava iz sadržine roditeljskog prava ako fizički, seksualno ili emocionalno zlostavlja dete; Kao što ste naveli da je Vaš bivši suprug u nekoliko navrata verbalno napadao Vaše dete i samim tim ga doveo u vrlo nezavidnu situaciju. Vi možete podići protiv Vašeg bivšeg supruga tužbu za lišenje roditeljskog prava jer u Porodičnom zakonu piše da upravo tu tužbu može podneti dete, roditelj deteta, javni tužilac ili organ starateljstva – član 264. Porodičnog zakona (‘’Sl.glasnik RS’’,br.18/2005). Sud može u ovakvom postupku doneti presudu kojom potpuno ili delimično lišava tuženog roditeljskog prava – član 273. stav 2. Porodičnog zakona (‘’Sl.glasnik RS’’,br.18/2005). Takođe sud može odrediti i neku od mera za zaštitu od nasilja u porodici – član 273. stav 3. Porodičnog zakona (‘’Sl.glasnik RS’’,br.18/2005). Tužbu možete podneti pred sudom opšte mesne nadležnosti što bi u ovom slučaju to bio sud gde tuženi, odnosno Vaš bivši suprug živi ili pred sudom gde dete ima prebivalište, odnosno boravište-član 261. Porodičnog zakona (‘’Sl.glasnik RS’’,br.18/2005).
2) U Vašem slučaju takođe ima elemenata nasilja u porodici koji se u Porodičnom zakonu opisuje u članu 197-’’Nasilje u porodici, u smislu ovog zakona, jeste ponašanje kojim jedan član porodice ugrožava telesni integritet, duševno zdravlje i spokojstvo drugog člana porodice.’’Dalje u članu 198. piše da ’’Protiv člana porodice koji vrši nasilje sud može odrediti jednu ili više mera zaštite od nasilja u porodici, kojom se privremeno zabranjuje ili ograničava održavanje ličnih odnosa sa drugim članom porodice’’. U mere zaštite se ubrajaju:izdavanje naloga za iseljenje iz porodičnog stana ili kuće, izdavanje naloga za useljenje u porodični stan ili kuću, zabrana približavanja članu porodice na određenoj udaljenosti, zabrana pristupa u prostor oko mesta stanovanja ili mesta rada člana porodice, zabrana daljeg uznemiravanja člana porodice. U Vašem problenu sud bi mogao da dosudi neku od poslenje tri mere zaštite koje smo Vam nabrojali ili možda ako proceni da je to ispravno čak i sve tri. Mera zaštite može trajati najviše godinu dana. Međutim u članu 199 piše da se ’’ Mera zaštite od nasilja u porodici može produžavati sve dok ne prestanu razlozi zbog kojih je mera bila određena’’. Tužbu biste i u ovom slučaju podneli sudu opšte mesne nadležnosti, odnosno u mestu gde se nalazi tuženi,Vaš bivši suprug ili u sudu na čijem području ima prebivalište, odnosno boravište član porodice prema kome je nasilje izvršeno,u ovoj situaciji Vaše dete-član 283. Osim Vas kao zakonskog zastupnika deteta, tužbu za određivanje mere zaštite od nasilja uporodici mogu podneti: član porodice prema kome je nasilje izvršeno, javni tužilac i organ starateljstva-član 284.
3) S druge strane možete se obratiti Centru za socijalni rad koji po službenoj dužnosti podiže tužbu – član 264. Porodičnog zakona (‘’Sl.glasnik RS’’,br.18/2005), postupa po zahtevu suda: da pruži pomoć u pribavljanju potrebnih dokaza, da iznese svoje mišljenje o opravdanosti tražene mere zaštite (čl. 286 Porodičnog zakona), vrši preventivni i korektivni nadzor nad vršenjem roditeljskog prava (čl. 79, čl. 80 PZ). U obavljanju korektivnog nadzora, Centar ispravlja roditelje u vršenju roditeljskog prava, upućuje ih u porodično savetovalište ili ustanovu za medijaciju, te u vezi sa tim donosi odluke, ali takođe može pokrenuti i sudske postupke oduzimanja roditeljskog prava, i sl.). Ako se osećate sigurnije i mislite da ćete uz pomoć Organa starateljstva bolje rešiti problem, možete na internetu naći gde se na vašoj opštini nalazi Centar za socijalni rad i kontaktirati ih.
E-Klinika „Pro Bono“ i Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu
(Ovaj odgovor su izradili studenti IV godine Pravnog fakulteta u okviru predmeta E-Klinika koji se organizuje u saradnji sa portalom www.besplatnapravnaedukacija.rs organizacije „Pro Bono“)