Poštovana,
Ono što ste nam naveli u Vašem pitanju, Krivični Zakonik (“Sl. glasnik RS“,br. 85/2005, 88/2005- ispr., 107/2005- ispr., 72/2009, 111/2009, 121/2012 i 104/2013) i Porodični Zakon (“Sl. glasnik RS“, br. 18/2005 i 72/2011- dr. zakon) karakterišu kao nasilje u porodici, što predstavlja krivično delo, za koje je u njegovom osnovnom obliku, K. Zakonikom predviđena kazna zatvora u trajanju od 3 meseca do 3 godine.
Krivični Zakonik predviđa da će sud izreći meru bezbednosti – obaveznog lečenja alkoholičara, učiniocu koji je učinio krivično delo usled zavisnosti od upotrebe alkohola i kod kojeg postoji ozbiljna opasnost da će usled ove zavisnosti i dalje da vrši krivična dela.
Ova mera bezbednosti izvršava se u zavodu za izvršenje kazne zatvora ili u odgovarajućoj zdravstvenoj ili drugoj specijalizovanoj ustanovi i traje dok postoji potreba za lečenjem, ali ne duže od izrečene kazne zatvora.
Dakle, ova mera se može prinudno izvršiti.
Nasilje u porodici u smislu Porodičnog zakona, jeste ponašanje kojim jedan član ugrožava telesni integritet, duševno zdravlje ili spokojstvo drugog člana porodice.
Porodični Zakon u delu gde navodi šta se naročito smatra nasiljem u porodici, pored ostalog navodi i ograničavanje slobode kretanja ili komuniciranja sa trećim licima, zatim vređanje, kao i svako drugo drsko, bezobzirno i zlonamerno ponašanje.
Dakle, nasilje u porodici ne mora biti samo fizičko, već kao što smo Vam iznad naveli, i psihičko.
Protiv člana porodice koji vrši nasilje sud može odrediti meru zaštite od nasilja u porodici, kao što je na primer, zabrana približavanja nasilnika članu porodice na određenoj udaljenosti, zabrana daljeg uznemiravanja člana porodice i tako dalje.
Ovakve mere mogu trajati najviše godinu dana i po potrebi se mogu produžavati.
Poštovana, savetujemo Vam da se što pre obratite policiji, koja će sačiniti zapisnik o svemu što se događa, a naročito konsultujte Centar za socijalni rad, kao organ koji je u ovakvim stvarima nadležan i posebno stručan.
(Ovaj odgovor su izradili studenti IV godine Pravnog fakulteta u okviru predmeta E-Klinika koji se organizuje u saradnji sa portalom www.besplatnapravnaedukacija.rs organizacije “Pro Bono”)