Poštovana,
Na osnovu navedenih dokaza, koji svakako imaju veliki znacaj, najbolje bi bilo da podnesete tužbu za određivanje mere zaštite od nasilja u porodici. Na osnovu člana 197. stava 1. Porodičnog zakona („Službeni glasnik RS“, br. 18/2005 i 72/2011), nasilje u porodici, u smislu tog zakona, jeste ponašanje kojim jedan član porodice ugrožava telesni integritet, duševno zdravlje ili spokojstvo drugog člana porodice. U stavu 2. ovog člana stoji, između ostalog, da se nasiljem u porodici smatra naročito: nanošenje ili pokušaj nanošenja telesne povrede; izazivanje straha pretnjom ubistva ili nanošenja telesne povrede članu porodice ili njemu bliskom licu; vređanje, kao i svako drugo drsko, bezobzirno i zlonamerno ponašanje. Na osnovu člana 198. zakona sud može prema licu koje vrši nasilje da izrekne jednu ili više mera zaštite, kao što su zabrana približavanja članu porodice na određenoj udaljenosti i zabrana daljeg uznemiravanja člana porodice.
Ukoliko želite da se razvedete moraćete da podnesete tužbu za razvod braka.
Što se tiče vraćanja Vaše bebe, naravno da imate to pravo. Uz tužbu za razvod braka trebalo bi da podnesete i zahtev za određivanje privremene mere kojom će Vam se vratiti dete. Na osnovu člana 296. Zakona o izvršenju i obezbeđenju („Sl. glasnik RS“, br. 31/2011, 99/2011 – dr. zakon i 109/2013 – odluka US), radi obezbeđenja nenovčanog potraživanja može se odrediti privremena mera, ako je izvršni poverilac učinio verovatnim postojanje potraživanja i opasnost da će se ostvarenje potraživanja osujetiti ili znatno otežati. Privremena mera može se odrediti i kad izvršni poverilac učini verovatnim da je mera potrebna da bi se sprečila upotreba sile ili nastanak nenadoknadive štete.
Takođe možete podneti krivičnu prijavu zbog krivičnog dela iz člana 194. Krivičnog zakonika („Sl. glasnik RS“, br. 85/2005, 88/2005 – ispr., 107/2005 – ispr., 72/2009, 111/2009, 121/2012 i 104/2013). Taj član glasi da će se ko primenom nasilja, pretnjom da će napasti na život ili telo, drskim ili bezobzirnim ponašanjem ugrožava spokojstvo, telesni integritet ili duševno stanje člana svoje porodice, kazniti zatvorom od tri meseca do tri godine.
„E-Klinika „Pro Bono“ i Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu
(Ovaj odgovor su izradili studenti IV godine Pravnog fakulteta u okviru predmeta E-Klinika koji se organizuje u saradnji sa portalom www.besplatnapravnaedukacija.rs organizacije „Pro Bono“)“