Poštovana,
Imate na raspolaganju dva rešenja Vašeg problema.
Ukoliko se odlučite za deobu parcela na kojima ste suvlasnik ( Zakon o vanparničnom postupku koristi termin zajedničar, u širem smislu), Zakonom o vanparničnom postupku („Sl. glasnik SRS“, br. 25/82 i 48/88 i „Sl. glasnik RS“, br. 46/95 – dr. zakon, 18/2005 – dr. zakon, 85/2012 i 45/2013 – dr. zakon) članom 149 predvidjeno je sledeće:
(1) Postupak deobe zajedničke stvari ili imovine može pokrenuti svaki zajedničar, a predlog mora obuhvatiti sve zajedničare.
(2) Predlog mora da sadrži podatke o predmetu deobe i udelima zajedničara, o zajedničarima, kao i o drugim licima koja na predmetu deobe imaju neko stvarno pravo. Za nepokretnosti moraju se navesti zemljišnoknjižni podaci i priložiti odgovarajući pismeni dokazi o pravu svojine, pravu službenosti i drugim stvarnim pravima.
(3) Predlog se podnosi sudu na čijem se području stvar ili imovina nalazi, a ako se zajedničke stvari ili imovina nalaze na području više sudova, nadležan je svaki od tih sudova.
Ako se, pak, odlučite za raskid ugovora o raspodeli imovine, jer ste nezadovoljni podelom I odnosi su takvi da dogovora nema, trebalo bi da imate na umu da to sa sobom povlači za posledicu povraćaj primljene imovine, a stičete pravo da tražite nužni deo. Takodje, treba da znate da će Vaš brat zadržati imovinu primljenu na osnovu ugovora o raspodeli, jer je ta imovina izuzeta iz zaostavštine.
E-Klinika „Pro Bono“ i Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu
(Ovaj odgovor su izradili studenti IV godine Pravnog fakulteta u okviru predmeta E-Klinika koji se organizuje u saradnji sa portalom www.besplatnapravnaedukacija.rs organizacije „Pro Bono“)