Poštovani,
Pitanje alimentacije, odnosno izdržavanja, u Vašem slučaju, je zakonski uredjeno Članom 155. Porodičnog zakona (“Službeni glasnik RS“, br. 18/2005 i 72/2011) koji u Stavu 2. kaže da punoletno dete koje se redovno školuje ima pravo na izdržavanje od roditelja srazmerno njihovim mogućnostima, a najkasnije do navršene 26. godine života. Način određivanja, način isplaćivanja i visina izdržavanja su regulisani Članovima 161. i 162. Porodičnog zakona, i to tako da se izdržavanje određuje, po pravilu, u novcu (a može i na drugi način), u fiksnom mesečnom novčanom iznosu ili u procentu od redovnih mesečnih novčanih primanja dužnika izdržavanja, ali tako da ne bude manje od 15%, niti veće od 50% mesečnih primanja davaoca izdržavanja. Takođe, ako je poverilac izdržavanja dete, visina izdržavanja treba da omogući najmanje takav nivo životnog standarda za dete kakav uživa roditelj dužnik izdržavanja. Kriterijumi za određivanje izdržavanje predviđeni su u Članu 160. Porodičnog zakona, koji predviđa da se izdržavanje određuje prema potrebama poverioca i mogućnostima dužnika izdržavanja, pri čemu se vodi računa o minimalnoj sumi izdržavanja. Potrebe poverioca izdržavanja zavise od njegovih godina, zdravlja, obrazovanja, imovine, prihoda te drugih okolnosti od značaja za određivanje izdržavanja. Mogućnosti dužnika izdržavanja zavise od njegovih prihoda, mogućnosti za zaposlenje i sticanje zarade, njegove imovine, njegovih ličnih potreba, obaveze da izdržava druga lica te drugih okolnosti od značaja za određivanje izdržavanja.
Što se tiče načina na koji biste mogli da dodjete do svojih potraživanja, imate mogućnost krivičnog gonjenja dužnika izdržavanja, koje započinjete podizanjem krivične prijave za delo Nedavanje izdržavanja iz Člana 195. Krivičnog zakonika (“Službeni glasnik RS”, broj 85/2005, 88/2005-ispr. 107/2005-ispr. 72/2009, 111/2009 i 121/2012). Uslovi za postojanje tog dela su da postoji pravnosnažna sudska odluka o tom pitanju, da postoji dugovanje davaoca izdržavanja, kao i da nije bilo opravdanih razloga za to da dužnik ne daje izdržavanje.
Još jedna mogućnost postoji ukoliko je brak razveden sporazumom o razvodu. Takva presuda, iako pravnosnažna, može se pobijati, u delu koji se ne odnosi na sam razvod braka (Porodični zakon Član 227. (“Službeni glasnik RS“, br. 18/2005 i 72/2011)), što znači da bi moglo da se ponovo raspravlja o zajedničkoj imovini supružnika. Uslov za to je da je sporazum zaključen pod prinudom ili u zabludi jedne od stranaka. Dakle, ako smatrate da firma u vlasništvu Vašeg oca i dalje postoji, i posluje, kao i da ima odredjenu vrednost, možete pokušati ovim putem.
E-Klinika „Pro Bono“ i Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu