Poštovana,
U porodičnom zakonodavstvu Republike Srbije postoje dva režima imovinskih odnosa supružnika – posebna i zajednička imovina. Imovina koju su supružnici stekli radom u toku trajanja zajednice života u braku predstavlja njihovu zajedničku imovinu. Zajedno upravljaju i raspolažu njome. Kada dođe do razvoda braka dolazi i do deobe zajedničke imovine, odnosno do utvrđivanja pojedinačnih udela. Udeli se određuju sporazumno ili sudski (sudskom deobom).
Posebna imovina je ona koju je supružnik stekao pre sklapanja braka kao i ona koju je supružnik stekao u toku trajanja braka deobom zajedničke imovine odnosno nasleđem, poklonom ili drugim pravnim poslom kojim se pribavljaju isključivo prava (član 168. Porodičnog zakona “Službeni glasnik RS”, br. 18/2005 i 72/2011 – dr. zakon). Shodno ovoj odredbi novac koji ste stekli prodajom kuće koju ste nasledili ubraja se u vašu posebnu imovinu kao i novac koji ste stekli pre zaključenja braka. Zakonom je uređeno da svaki supružnik samostalno upravlja i raspolaže svojom posebnom imovinom. Dakle, Vi ste slobodni da tim novcem raspolažete na način koji Vama odgovara i Vaš suprug ne bi imao prava na garsonjeru.
Napominjemo Vam da Zakon u članu 169. štiti i drugog supružnika. Ako je tokom trajanja zajedničkog života u braku došlo do neznatnog uvećanja vrednosti posebne imovine jednog supružnika, drugi supružnik ima pravo na potraživanje u novcu srazmerno svom doprinosu ili će imati pravo na udeo u toj imovini srazmerno svom doprinosu (član 169.) Ukoliko Vaš suprug nije doprineo sticanju novca za garsonjeru, onda nema nikakva prava.
E-Klinika „Pro Bono“ i Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu
(Ovaj odgovor su izradili studenti IV godine Pravnog fakulteta u okviru predmeta E-Klinika koji se organizuje u saradnji sa portalom www.besplatnapravnaedukacija.rs organizacije „Pro Bono“)