Poštovana,
Morate imati u vidu uzrast Vašeg deteta. Taj uzrast je vrlo osteljiv u razvoju ličnosti Vašeg deteta i svaki sudski spor može izazvati traumatične posledice po dete.
Dete stiče pravo da odlučuje sa kojim roditeljom će živeti tek sa navršenih 15 godina (član 60, stav 4, Porodičnog zakon („Službeni glasnik Republike Srbije“, br 18/2005 i 72/2011)), tako da ono ne može svojevoljno izbegavati posete ocu. Međutim, ponašanje Vašeg bivšeg muža prema detetu spada u jedan od vidova zloupotrebe roditeljskog prava nad detetom, jer se može svesti u emocionalno zlostavljanje deteta (član 81, stav 2, Porodičnog zakona („Službeni glasnik Republike Srbije“, br 18/2005 i 72/2011)), a moglo bi se uvrstiti i u primere nasilja u porodici (član 197, Porodičnog zakona („Službeni glasnik Republike Srbije“, br 18/2005 i 72/2011)), gde se spominje „vređanje, kao i svako drugo drsko, bezobzirno i zlonamerno ponašanje“. Da bi se Vašem bivšem mužu oduzelo pravo poseta detetu morate podneti, Vi ili Vaše dete, tužbu za vršenje odnosno lišenje roditeljskog prava prema ocu. (član 264, Porodičnog zakona ( „Službeni glasnik Republike Srbije“, br 18/2005 i 72/2011)). Tužba se podnosi sudu opšte mesne nadležnosti ili sudu na čijem području dete ima prebivalište odnosno boravište. Ukoliko tužite oca, moraćete sve navode iz optužbe i da dokažete jer je na tužiocu teret dokazivanja.
(Ovaj odgovor su izradili studenti IV godine Pravnog fakulteta u okviru predmeta E-Klinika koji se organizuje u saradnji sa portalom www.besplatnapravnaedukacija.rs organizacije “Pro Bono”)