Poštovana ,
Kada je vanbračna zajednica u pitanju prema Zakonu o nasledjivanju Republike Srbije (“ Službeni glasnik Republike Srbije” , br. 46/95 i 101/2003 – odluka USRS ) vanbračni partner ne spada u krug zakonskih naslednika , što znači da se vanbračni partneri ne nasledjuju na osnovu zakona već jedino na osnovu testamenta .
Sa druge strane , Porodičnim zakonom Republike Srbije ( “Službeni glasnik Republike Srbije “ , br.18/2005 i 72/2011 ) odredjena su imovinska prava vanbačnih partnera i izričito je predvidjeno pravo na zajedničku imovinu .
U članu 191 Porodičnog zakona navodi se :
(1) Imovina koju su vanbračni partneri stekli radom u toku trajanja zajednice života u vanbračnoj zajednici predstavlja njihovu zajedničku imovinu .
(2) Na imovinske odnose vanbračnih partnera shodno se primenjuju odredbe ovog zakona o imovinskim odnosima supružnika .
Dakle , od značaja jeste činjenica postojanja zajednice života u vreme sticanja imovine odn . prestanak zajednice života ne menja pravnu prirodu onoga što je stečeno pre tog prestanka zaduživanjem koje ima karakter zajedničke obaveze . Zakonska je pretpostavka da su udeli u zajedničkoj imovini jednaki , ali pretpostavka je oboriva .
Deoba zajedničke imovine u suštini predstavlja utvrđivanje udela supružnika u zajedničkoj imovini i u tom smislu moguće su dve situacije :
1. Sporazumna deoba – gde su mogući različiti modaliteti (npr . sve stvari mogu pripasti u isključivu svojinu jednom supružniku a da drugi za svoj udeo bude isplaćen u novcu i sl .). Kada je nepokretnost u pitanju ovaj sporazum mora biti sačinjen u pismenoj formi .
2. Sudska deoba – odn . deoba koju sprovodi sud ukoliko supružnici ne postignu sporazum o deobi, pri čemu svaki supružnik pred sudom ima pravo da dokazuje da je njegov udeo u toj imovini veći .
Skrećemo Vam pažnju na to da je u ovakvom postupku u praksi veoma problematično dokazati udele u zajedničkoj imovini kada je situacija ovakva poput Vaše.
E-Klinika „Pro Bono“ i Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu
(Ovaj odgovor su izradili studenti IV godine Pravnog fakulteta u okviru predmeta E-Klinika koji se organizuje u saradnji sa portalom www.besplatnapravnaedukacija.rs organizacije „Pro Bono“)