Poštovani,
Na osnovu tvrdnji koje ste izneli predlažem Vam da o celom slučaju obavestite Centar za socijalni rad u mestu u kom živite. Situacija u kojoj se nalazite obuhvata zakonski opis krivičnog dela nasilje u porodici. Potrebno je da podnesete krivičnu prijavu protiv Vaše supruge kako bi Javno tužilaštvo nakon saznanja za učinjeno krivično delo pokrenulo dalji postupak. Krivičnu prijavu možete podneti direktno tužilaštvu, ali je moguće podneti je i drugim državnim organima kao što su MUP i sud, koji će po službenoj dužnosti prijavu proslediti tužilaštvu. Prijavu možete podneti usmeno ili pismeno i za nju nije predviđena nikakva posebna forma već da je bitno da svojim rečima nadležnom organu predočite što je moguće više detalja o učinjenom krivičnom delu (lično ime izvršioca, adresu i druge lične podatke, lične podatke žrtve krivičnog dela, opis događaja, upućivanje na potencijalne svedoke kao i upućivanje na sve okolnosti koje bi mogle poslužiti kao dokaz u krivičnom postupku).
Nasilje u porodici je krivično delo propisano članom 194. Krivičnog zakonika i odredbama Porodičnog zakona Republike Srbije.
Prema odredbama člana 197. stav 1. Porodičnog zakona Republike Srbije, nasiljem u porodici se smatra ponašanje kojim jedan član porodice ugrožava telesni integritet, duševno zdravlje ili spokojstvo drugog člana porodice.
Porodični zakon predviđa pet mera zaštite od nasilja:
• Iseljenja nasilnika iz zajedničkog stana
• Useljenje lica koje je trpelo nasilje
• Zabrana približavanja na određenoj udaljenosti
• Zabrana pristupa u prostoru oko mesta stanovanja/rada člana porodice
• Zabrana daljeg uznemiravanja Zakon navodi da protiv lica koje vrši nasilje sud može odrediti jednu ili više mera zaštite od nasilja u porodici.
Nasilje u porodici predstavlja krivično delo za čiji je osnovni oblik (kada određeno lice primenom nasilja, pretnjom da će napasti na život ili telo, drskim ili bezobzirnim ponašanjem ugrožava spokojstvo, telesni integritet ili duševno stanje člana svoje porodice) predviđena kazna zatvora od tri meseca do tri godine (čl. 194. st. 1. Krivičnog Zakonika). Lice koje prekrši mere zaštite od nasilja u porodici koje mu je sud odredio na osnovu zakona, kazniće se zatvorom od tri meseca do tri godine i novčanom kaznom.
Sud će o tome kom će roditelju pripasti vršenje roditeljskog prava odlučiti, na osnovu utvrđivanja činjeničnog stanja i mišljenja Centra za socijalni rad. Predmet ocene suda pri donošenju odluke o starateljstvu će biti sve okolnosti koje mogu biti značajne. To su na primer: stambene, zdravstvene i imovinske prilike roditelja, njihove mogućnosti da neposredno odgajaju dete, ponašanje i karakterne osobine roditelja, uzrast deteta. Nisu presudne visine primanja, ako Vas to brine, jer će roditelj kojem ne bude dodeljeno dete pod starateljstvo biti dužan da daje izdržavanje, već se gleda šta je u najboljem interesu deteta.
Mladi Pro Bono