Poštovani,
kako zaostavštinu čine sva nasleđivanju podobna prava koja su ostaviocu pripadala u trenutku smrti, logičan zaključak je da se nasleđuje njegova posebna imovina, dok će se iz njihove zajedničke imovine, tj. imovine koju su zajedno stekli tokom trajanja zajednice života u braku, izdvojiti deo bračne tekovine koji pripada njoj.
U situaciji kad ostavilac nema dece, suprauga nasleđuje kao naslednik drugog naslednog reda, zajedno sa njegovim roditeljima, tako što će njoj pripasti polovina zaostavštine, a ostatak roditeljima po pola. Ako ostaviočevi roditelji ne mogu ili neće da naslede, njihov deo nasleđuju njihovi potomci( braća i sestre ostavioca).
Postoji situacija kada se može zahtevati smanjenje naslednog dela bračnog druga u drugom naslednom redu. Uslovi za to su sledeći:
Član 26
Kad je bračni drug pozvan na nasleđe s naslednicima drugog naslednog reda, a ostaviočeva nasleđena dobra čine više od polovine njegove posebne imovine, ostali naslednici mogu u roku od jedne godine od smrti ostaviočeve zahtevati smanjenje naslednog dela bračnog druga do četvrtine zaostavštine ako zajednica života ostavioca i bračnog druga nije trajala duže vremena.
Pri odlučivanju o obimu smanjenja naslednog dela bračnog druga sud ceni vrednost ostaviočevih nasleđenih dobara i dužinu trajanja zajednice života ostavioca i bračnog druga.
Deo za koji je nasledni deo bračnog druga smanjen sud dodeljuje samo nasledniku koji je zahtev postavio.
Vaš Mladi Pro Bono