Poštovani,
zaostavština prelazi po sili zakona na ostaviočeve naslednike u trenutku njegove smrti. Istovremeno naslednici stiču i pravo na odricanje od nasleđa. U zakonu se pravi razlika između odricanja od nasleđa i odricanja od nasleđa u korist određenog naslednika( članovi 213. i 216. Zakona o nasleđivanju).
U prvom slučaju smatra se da lice koje se odreklo nasleđa nikada nije ni bilo naslednik, i potom će po pravu predstavljanja njegovi naslednici biti pozvani na nasleđivanje, u Vašem slučaju deca Vašeg brata, tj. unuci ostavioca.
U drugom slučaju, ukoliko bi se Vaša majka i brat odrekli nasleđa u Vašu korist, smatraće se da su se oni prihvatili nasleđa i istovremeno Vama ustupili, i tada se primenjuju pravila o poklonu, tada Vasi sinovci neće biti pozvani da daju nasledne izjave.
Što se tiče poreza koje je potrebno platiti, primeniće se pravilo iz člana 21. Zakona o porezu na imovinu, gde je stavom 1. tačkom 4. predviđeno oslobođenje od plaćanja poreza za poklonoprimca na imovinu koja mu je ustupljena u ostavinskom postupku, koju bi nasledio da se naslednik, poklonodavac, odrekao nasleđa.
Mladi Pro Bono