Poštovana,
Prema odredbi člana 171. Porodičnog zakona, imovina koju su supružnici stekli radom u toku trajanja zajednice života u braku predstavlja njihovu zajedničku imovinu.
Deobom zajedničke imovine, u smislu ovog zakona, smatra se utvrđivanje suvlasničkog odnosno supoverilačkog udela svakog supružnika u zajedničkoj imovini.
Pravo na deobu zajedničke imovine ne zastareva, tako da do momenta deobe titulari prava svojine ste i Vi i Vaš bivši suprug. Jedino ograničenje koje zakon postavlja je da se deoba ne može zahtevati u nevreme, odnosno u vreme kada bi deoba za drugog suvlasnika značila štetu.
Deoba zajedničke imovine može se vršiti za vreme trajanja braka i posle njegovog prestanka( čl. 178.). Može biti sporazumna, ali ako supružnici ne mogu da se sporazumeju, onda deobu vrši sud.
Takođe, pretpostavlja se da su udeli supružnika u zajedničkoj imovini jednaki. Međutim može se dokazivati i suprotno. Veći udeo jednog supružnika u sticanju zajedničke imovine zavisi od njegovih ostvarenih prihoda, vođenja poslova u domaćinstvu, staranja o deci, staranja o imovini te drugih okolnosti od značaja za održavanje ili uvećanje vrednosti zajedničke imovine.
Ako je posle prestanka zajedničkog života u braku došlo do uvećanja vrednosti zajedničke imovine, svaki supružnik ima pravo na potraživanje u novcu odnosno pravo na udeo u uvećanoj vrednosti srazmerno svom doprinosu( čl. 175. Porodičnog zakona).
S poštovanjem,
Mladi Pro Bono
.