Poštovani,
Izneto činjenično stanje ukazuje na sledeće:
1. Nasilje u porodici kao ponoašanje kojom jedan član porodice drugom članu porodice ugrožava fizički, psihički integritet kao i spokojstvo je izričito zabranjeno i to kako Porodičnim zakonom tako i Krivičnim zakonom Republike Srbije. Zaštitu od nasilja u porodici možete tražiti kako u krivičnom tako i u parničnom postupku.
Parnični postupak za zaštitu od nasilja u porodici nije vezan ni za postupak za razvod braka niti za krivični postupak, svi se mogu pokrenuti i voditi odvojeno.
Pokretanje krivičnog postupka vam ne uskraćuje pravo na pokretanje parničnog postupka za razvod braka u kome će i imovina biti raspravljena.
Imajući u vidu osetljivost ovog pitanja javnost u postupcima u vezi sa nasiljem u porodici je isključena, a sud je nadležan da samostalno u cilju potpune zaštite lica nad kojem je vršeno nasilje izriče i one mere koje tužilac nije tražio, a postupak za zaštitu lica od nasilja u porodici je posebno hitan.
2. Deobom zajedničke imovine smatra se utvrđivanje suvlasničkog udela svakog supružnika u zajedničkoj imovini. Deoba zajedničke imovine može se vršiti za vreme trajanja braka i posle njegovog prestanka.
Imajući u vidu prethodno, pitanje podele zajedničke imovine supružnika se postavlja u brakorazvodnoj parnici. Pitanje podele zajedničke imovine se može raspraviti i parničnom postupku koji nije vezan za razvod braka u slučaju da ne želite da razvedete brak kao i u vanparničnom postupku.
Koliko će trajati svaki od tih postupaka je faktičko pitanje koje zavisi od kompleksnosti predmeta i na koje nije moguće dati precizan odgovor.
S poštovanjem,
Mladi Pro Bono