Poštovani, U braku sam XX godina. Imamo ćerku XX godina. Živimo u stanu koji je u vlasništvu moga svekra. Pošto dolazi do razvoda, imam par pitanja. Ja sam nezaposlena i nemam kuću u koju mogu da se vratim. Zanima me koja su moja prava? Da li dete može da pripadne meni, jer svakako planiram da se zaposlim i iznajmim stan? Ukoliko dođe do toga da dete pripadne njemu, on planira da ga čuva njegova mama, koja je psihički nestabilna. Šta se sve uzima u obzir kod starateljstva? Mi smo postigli dogovor, ali se bojim da će se umešati tu njegova porodica, jer smo odavno u lošim odnosima, a kako su svi materijalno i finansijski stabilni, zanima me da li je to presudno. Hvala unapred

Poštovana,

Najadekvatnije rešenje bi bilo da se čitav spor reši sporazumom između Vas i Vašeg supruga, jer bi to bilo u najboljem interesu deteta. To može biti sporazum o zajedničkom vršenju roditeljskog prava, u skladu sa članom 76. Porodičnog zakona:

Sporazumom o zajedničkom vršenju roditeljskog prava roditelji deteta pismeno se saglašavaju da će roditeljska prava i dužnosti obavljati zajednički, međusobnim sporazumevanjem, koje mora biti u najboljem interesu deteta.“

To može biti i sporazum o samostalnom vršenju roditeljskog prava, u skladu sa članom 78. Porodičnog zakona:

„Sporazum o samostalnom vršenju roditeljskog prava obuhvata sporazum roditelja o poveravanju zajedničkog deteta jednom roditelju, sporazum o visini doprinosa za izdržavanje deteta od drugog roditelja i sporazum o načinu održavanja ličnih odnosa deteta sa drugim roditeljem.“

U slučaju nepostizanja sporazuma sud će jednom od roditelja poveriti dete. Predmet ocene suda će biti sve okolnosti koje mogu biti značajne za donošenje odluke o poveravanju deteta. To su na primer: stambene, zdravstvene i imovinske prilike roditelja, njihove mogućnosti da neposredno odgajaju dete, ponašanje i karakterne osobine roditelja, uzrast deteta…

Ukoliko ponovo budete imali neke nedoumice u vezi pravnih pitanja slobodno nas kontaktirajte.

Vaš, Mladi Pro bono