Poštovana,
Prema Zakonu o parničnom postupku, postoji dužnost svedočenja- Član 244
Svako lice koje se poziva kao svedok dužno je da se odazove pozivu, a ako ovim zakonom nije drugačije propisano, dužno je i da svedoči.
Kao svedoci mogu da se saslušavaju samo lica koja su sposobna da daju obaveštenja o činjenicama koje se dokazuju.
Dokaz saslušanjem svedoka nude stranke. Stranka koja nudi dokaz svedocima dužna je da označi: činjenice o kojima svedok treba da se izjasni i ime i prezime svedoka, njegovo zanimanje i boravište (Član 252
Stranka koja predlaže da se određeno lice sasluša kao svedok mora prethodno da navede o čemu svedok treba da svedoči kao i da navede njegovo ime i prezime, zanimanje i boravište).
Ukoliko sud odluči da bude izveden dokaz saslušanjem svedoka, on donosi rešenje u kome, pored ličnosti svedoka i podataka za njegovu identifikaciju, navodi i činjenice o kojima treba saslušati svedoka.
Sud poziva svedoka dostavljanjem poziva koji ima određenu sadržinu. U pozivu se navodi ime i prezime svedoka, vreme i mesto dolaska pred određeni sud, predmet po kome se poziva i naznačenje da se poziva kao svedok. U pozivu se svedok upozorava na posledice neopravdanog izostanka i na pravo na naknadu troškova.
Bolesni ili stari svedoci ne pozivaju se u sud; oni se saslušavaju u mestu gde borave.
Svedok je dužan da se odazove na poziv suda da svedoči. On ima pravo da zahteva da mu se unapred plate putni troškovi da bi mogao da se odazove na poziv suda ako je sud u koji je pozvan kao svedok van njegovog mesta boravišta.
Ako svedok koji je uredno pozvan ne dođe, a izostanak ne opravda ili se bez odobrenja ili opravdanog razloga udalji sa mesta gde treba da bude saslušan, sud može da naredi da se prinudno dovede i snosi troškove dovođenja, a može i da ga kazni novčanom kaznom od 10.000 do 150.000 dinara.
Ako svedok dođe i pošto je upozoren na posledice uskrati svedočenje ili odgovor na pojedino pitanje, a sud oceni da su razlozi uskraćivanja neopravdani, može da ga kazni novčanom kaznom od 10.000 do 150.000 dinara, a ako i posle toga odbije da svedoči, može ponovo novčano da se kazni.
Ono što treba da znate jeste da će svedok prethodno da se opomene da je dužan da govori istinu i da ne sme ništa da prećuti, a zatim će da se upozori na posledice davanja lažnog iskaza. Ako se od Vas traži da svedočite na određeni način, a što se kosi sa onim što vi smatrate istinitim opisom događaja, Vi nipošto niste dužni u tom smeru da svedočite, i zapravo biste time izvršili Krivično delo iz člana 355. Krivičnog zakonika za koje može biti izrečena kazna i do 3 godine zatvora. Ako se na Vas vrši pritisak da lažno svedočite, treba podneti krivičnu prijavu, a ako se vrši pritisak da svedočite uopšte u sudskom postupku, objasnite da Vi imate obavezu da svedočite, i da ako Vas mušterija označi kao svedoka, i sud oceni da treba izvršiti dokaznu radnju saslušanja svedoka, Vi se sudskom pozivu morate odazvati, ali isključivo radi svedočenja po Vašoj savesnosti i najboljem uverenju.
Vas Mladi Pro Bono