Poštovani,
Zakonom o obligacionim odnosima, članom 184 je predviđena je odgovornost u vezi sa vršenjem poslova od opšteg interesa tj. da preduzeća i druga pravna lica koja vrše komunalnu ili drugu sličnu delatnost od opšteg interesa odgovaraju za štetu ako bez opravdanog razloga obustave ili neredovno vrše svoju uslugu.
- ED ELEKTROŠUMADIJA je svakako preduzeće koje vrši delatnost od opšteg interesa:
– Članom 2. stav 1 Zakona o javnim preduzećima i obavljanju delatnosti od opšteg interesa propisano je: “Delatnosti od opšteg interesa, u smislu ovog zakona, jesu delatnosti koje su kao takve određene zakonom u oblasti: proizvodnje, prenosa i distribucije električne energije…”;
– U skladu sa tim, Zakonom o energetici (Službeni glasnik RS 57/2011) članom 13 stav 2 predviđeno je da su prenos električne energije i upravljanje prenosnim sistemom, distribucija električne energije i upravljanje distributivnim sistemom kao i javno snabdevanje električnom energijom energetske delatnosti od opšteg interesa.
- Rešenjem koje ste naveli je utvrđeno da je Privredno društvo za električnu energiju, tužioca smetalo u državini, ali shodno članu 78 Zakona o osnovama svojinskopravnih odnosa sud u državinskim sporovima pruža zaštitu prema poslednjem stanju državine i nastalom smetanju, pri čemu nije od uticaja pravo na državinu, pravni osnov državine i savesnost držaoca. Sledstveno tome, moraćete da dokažete da je obustava električne energije bilo neosnovana,dakle bez pravnog osnova – pokazivanjem plaćenih računa ili na druge načine.
- Članom 155 šteta definisana kao umanjenje nečije imovine (obična šteta) i sprečavanje njenog povećanja (izmakla korist). U članu 189. ZOO je propisano da : Oštećenik ima pravo kako na naknadu obične štete, tako i na naknadu izmakle koristi. Istim članom u stavu 2 predviđeno je da se visina naknade štete određuje prema cenama u vreme donošenja sudske odluke, izuzev slučaja kad zakon naređuje što drugo, a u stavu 3 da se pri oceni visine izmakle koristi uzima u obzir dobitak koji se mogao osnovano očekivati prema redovnom toku stvari ili prema posebnim okolnostima, a čije je ostvarenje sprečeno štetnikovom radnjom ili propuštanjem. Član 190 predviđa: Sud će, uzimajući u obzir i okolnosti koje su nastupile posle prouzrokovanja štete dosuditi naknadu u iznosu koji je potreban da se oštećenikova materijalna situacija dovede u ono stanje u kome bi se nalazila da nije bilo štetne radnje ili propuštanja.
- Rok za podnošenje tužbe za naknadu materijalne štete je 3 godine od saznanja za štetu i štetnika a 5 godina od prouzrokovanja štete.
Srdačno,
Bela Prendivoj MLADI PRO BONO