Poštovana,
Vanbračni sin i ćerka Vašeg pokojnog oca uživaju pravo na nasleđe kao i njegova bračna deca. To znači da će se oni sa Vama i Vašom majkom (iz svega što ste napisali nije jasno da li imate rođenih braće i sestara) naći kao naslednici prvog naslednog reda u kome svi nasleđuju na jednake delove (čl. 9. Zakona o nasleđivanju). U konkretnom slučaju (ukoliko nemate rođene braće i sestara) svako će naslediti po ¼ zaostavštine.
Što se tiče same imovine koja ulazi u zaostavštinu tu će pre svega doći do izdvajanja iz zaostavštine imovine koji predstavlja zajedničku imovinu supružnika, a to je prema Porodičnom zakonu imovina koju su supružnici stekli radom u toku trajanja zajednice života u braku (čl.171. st.1 PZ). Zakon pretpostavlja da su udeli supružnika u zajedničkoj imovini jednaki, ali se ova pretpostavka može osporavati pred sudom (čl. 180. PZ). Deobu zajedničke imovine može tražiti kako Vaša majka, tako i svi ostali naslednici (čl. 181. PZ).
Dakle, najpre će doći do podele zajedničke imovine (ukoliko to bilo ko od naslednika zatraži) gde će Vašoj majci pripasti najverovatnije polovina zajedničke imovine, a zatim će se preostala polovina zajedničke imovine, kao i posebna imovina (ukoliko postoji) Vašeg pokojnog oca biti razdeljena na četiri jednaka dela (ponavljam, pod pretpostavkom da nemate drugih rođenih braće i sestara jer će se u tom slučaju zaostavština deliti na više jednakih delova).
Vaš Mladi Pro Bono