Poštovana,
Plaćanje vašem advokatu, zavisi pre svega od Vašeg dogovora sa njim, a prema trenutno važećoj tarifi Advokatske Komore Srbije u sporovima za utvrđivanje i osproavanje očinstva i materinstva je za sastav podneska 9.375,00 RSD,izlazak na ročište 10.625 RSD, a ukoliko ročište nije održano onda ide pola tarife odnosno 5.937,00RSD.
U skladu sa Zakonom o parničnom postupku u sporu za utvrđivanje materinstva i očinstva ne može se izreći presuda na osnvou priznanja ili odricanja niti presuda na zbog propuštanja.U Vašem slučaju je dobro što je dostavljanje tuženom -ocu uredno, odnosno prima sudske pozive i podneske, što znači da je obavešten o toku postupka, tako da u eventualnom žalbenom postupku neće moći da ističe da mu nije data mogućnost da raspravlja pred sudom , što je jedan od osnovnih bitnih povreda odredaba parničnog postupka i ujedno razlog za žalbu.
Članom 296 stavom 1, predviđeno je da se ročište može održati samo sa prisutnom strankom ukoliko ona to zahteva a suprotna strana je uredno primila poziv za ročište.Članom 267 Zakona o pravničnom postupku je predviđeno da se ne mogu primeniti nikakve prinudne mere prema stranci koja se niej odazvala pozivu radi saslušanja, niti stranka prinuditi na davanje iskaza.Stavom 2 je predviđeno da će sud s obzirom na sve okolnosti oceniti od kakvog je značaja što stranka nije došla na saslušanje ili je uskaratila ikaz.
Što se tiče DNK analize, ona je najsigurniji dokaz u ovoj vrsti sudskih sporova, ali kao što sam napomenula, u ovom slučaju Vi ne možete prinuditi tuženog da se podvrgne ovoj vrsti analize.
Stav Vrhovnog suda Srbije, sada Kasacionog suda je da : ako tuženi bez opravdanog razloga odbije da se podvrgne veštačenju krvnih grupa i RH faktora, kao i drugom medicinskom veštačenju, sud će odlučiti o tužbenom zahtevu za utvrđivanje očinstva bez izvođenja ovih dokaza i na osnovu ostalih utvrđenih činjenica. Sud je dužan da u sporu sa utvrđivanje očinstva utvrdi da li je majka deteta u periodu začeća deteta održavala polne odnose ne samo sa licem označenim za oca njenog detea, već i sa drugim muškarcima , radi čega će sud izvesti dokaz saslušanjem stranaka i svedoka. Iz gore pomenutog stava Vrhovnog suda Srbije vidi se da se ovde primenjuje i pravilo o teretu dokazivanja, kojim je određeno da svaka stranka u postupku snosi teret dokazivanja koje joj po materijalnom pravu idu u korist. Sama činjenica ponašanja tuženog da se ne odaziva pozivima Vam ide u prilog da se i na Vaš slučaj eventualno primeni ovakav stav suda.( Iz presude Vrhovnog suda Srbije , Revizija br. 289/05)