Poštovani,
institut plaćanja troškova je regulsian Zakonom o parničnom postupku.Parnični troškovi su izdaci učinjeni u toku ili povodom postupka, a pored toga obuhvataju i nagardu za rad advokata i drugih lica kojim zakon priznjaje pravo na nagradu .
Strana koja ucelini izgubi parnicu dužna je protivnoj stranci da nakanditi trokove.
Ako strana delimično uspe u parnici, sud može s obzirom na postugnuti uspeh odrediti da svaka stranka snosi svoje troškove ili da jedna strana naknadi drugoj srazmeran deo troškova.
Takođe Zakon predviđa i institut od oslobeđanja od plaćanja troškova, ali se odluka donosi na zahtev stranke , odnosno njen predlog . U tom slučaju stranka je dužna da pored ostalog donese i priloži uverenje o imovnom stanju, te ukoliko su ispunjeni svi zakonski uslovi, sud može doneti rešenje o oslobođenju od plaćanja troškova.( pitanje je da li je Vaša majka postavila takva zahtev). Sama stranka precizira troškove koje traži, a naravno odluka je na sudu.Zahtev kojim se traže troškovi stranka je dužna da ga postavi do zaključenja glavne rasprave. Odluka suda o troškovima u najvećem broju slučajeva je sastavni deo presude ili rešenje kojim se okončava sudski postupak.
Kao i ostali delovi dispozitiva presuda i deo o trokovima nakon isteka paricionog roka postaje pravosnažna i izvršna, te ukoliko stranka koja je obavezana da plati troškove to i ne učini u ostavljenom roku, imate pravo da porkenete postupak za prinudno izvršenje podnošenjem predloga za donošenje rešenja o izvršenju u izvršnom postupku.
U samom predlogu bi ste odredili predmet i sredstvo izvršnja ( na primer, tražite da vam predmet bude zarada a sredsvo izvršenja zaplena 2/3 zarade, ukoliko je Vaša majka zaposlena negde).Isto tako unarped bi ste morali da platitite troškove izvršenja, koje biste na kraju tražili i precizirali zajedno sa glavnim dugom.
Problem naplate potraživanja ( bez obzira na osnov nastanka istog) je u današnje vreme česta pojava, jer dužnici nemamju sredstva i imovine na kojoj bi se sprovelo izvršenje.