Poštovani,
nadam se da će Vam ovaj odgovor pomoći toliko da vam makar bude smernica odakle da počnete kako biste rešili Vašu situaciju.
Smatram da bi bilo najbolje da se prvo obratite nadležnom Centru za socijalni rad i to što pre, jer su oni u obavezi pre svega da Vas posavetuju, ali isto tako da ispitaju situaciju jer moraju da utvrde šta je u najboljem interesu Vaše maloletne dece.( isto tako može Vam pomoći kasnije oko evenutalnog sudskog postupka, sama ta činjenica da se borite za svoju decu). To što ste vi bili u vanbračnoj zajednici i što Vaša deca pravno gledano, nisu bračna , ne znači da vi nemate nikakva prava. Vi u pogledu vršenja roditeljskih prava imate ista prava ali i i obaveze kao i bračni supružnici i njihova u braku rođena deca.
Porodični zakon RS sadrži norme kojima reguliše pravila vezana za vršenje roditeljskog prava ( roditeljsko pravo po zakonu podrazumeva čuvanje , vaspitavanje i podizanje deteta u najkraćem smislu).Roditeljsko pravo se može vršti zajendički ili samostalno. Zajednički se može vrštiti i kada roditelji ne žive zajedno zajedno, ali na osnovu pismenog sporazuma oni se obavezuju da tu dužnost vrše zajedniči u najboljem interesu deteta, ali je u tom slučaju sastavni deo sporazuma je i sporazum o tome šta će se smatrati prebivalištom deteta( dece) član 76 Porodičnog zakona .
S druge strane, za samostalno vršenje roditeljskog prava je potrebna odluka suda, kada roditelji ne vode zajednički život, a nisu zaključili sporauzum o vršenju roditeljskog prava. Samostalno vršenje roditeljskog prava obuhvata sporazum o poveravanju zajedničkog deteta (dece) jednom od raditelja, sporazum o visini doprinosa za izdržavanje deteta ( dece) kao i dogovor oko održavanja ličnih odnosa deteta(dece) sa drugim roditeljem na osnovu sudske odluke.
Ukoliko ne možete da postugnete dogovor oko sporazuma sa vašom bivšom suprugom, moraćete da poreknete sudski postupak kod nadležnog suda tužbom za vršenje rositeljskog prava . Sudski postupak je hitan, rokovi su kraći, ne dostavlja se tužba na odgovor, prvo ročište bi trebalo da se zakaže u roku od 8 dana od dana prijema tužbe sudu.Sud je dužan da se rukovo di najboljem interesu deteta, kao i da pre donošenja odluke zatraži sturčno mišljenje i nalaz od utanova sprecijalizvoanih za posredovanja u prodičnim odnosima , a najčešće od centra za socijalni rad. Tužbom biste tražili da se deca povere Vama na čuvanje vaspitavanje i podizanje, priložili sve dokaze koje imate, da je majka otišla, da ste Vi obezbedili socijalno, vrtić, smeštaj, zatim biste naveli da ste zaposleni da imate primanja , kao i pomoć majke i brata, a morali biste istovremeno i da na određeni način demorališete Vašu bivšu suprugu u smislu da je napustila decu, da im nije obezbedila vrtić, da nemajuu zdravstvene knjižice isl.
Što se tiče nemanja adrese na kojoj ima trenutno boravište, vi biste inicijalno napisiali adresu koju posedujete ,a onda biste obavestili sud da ona više ne živi tu i tražili da sud službenim putem dodje do njenje nove adrese.
Moram priznati da se nalazite u ni malo lakoj situaciji , pre svega psihičkoj, a takođe moram da istaknem svoje zadovoljstvo što ste jedan od retkih roditelje što se bore za svoju decu, obično je sitacija obrnuta.Isto tako moram da Vam napomen i skrenem pažnju da se uglavnom maloletna deca poveravaju majci,ali naravno ima izuzetaka, kada se dokaže da je majka nesvesna, da nema sredstava za život, da ne radi, da je lakog morala i mnogi drugi slučajevi.
Potrebno je da pre ulaska u sudski psotupak dobro razmislite da li želite da zajedički vršte roditeljsko pravo ( ista prava samo da kod Vas bude utvrđeno prebivalište deteta-dece) ili samostalno kako sam gore navela.
Bitno je da znate i da kada jedan od roditelja vrši samostalno roditeljsko pravo, roditelj koji ne vrši to roditeljsko pravo ima pravo i obavezu da izdržava dete i da održava lične odnose sa tim roditeljem. Isto tako zakonom je predviđena obavezna saglasnot tog drugog roditelja kada su u pitanju ; obrazvoanje deteta, preduzimanje većih medicinskih zahvata , promena prebivališta i raspolaganje imovinom deteta.
Neophodno je da se naoraužate strpljenjem, kao i da ono što ja često ističem kada su u pitanju ovakvi slučajevi jeste to da u ovo ne ulazite sami već da angažuejte advokata, ali obavezno advokata koji ima istkustva u bračno porodičnim odnosima.
Ivana Zelenkov, dipl. pravnik